piątek, 2 lipca 2010

Kefta Mkaouara

Przepisy na potrawy z kuchni afrykańskiej które przeglądałam ostatnio jakoś do mnie nie przemawiały. Jedne wydawały mi się zbyt pracochłonne, na inne nie miałam akurat ochoty albo brakowało mi składników (nigdzie nie mogę znaleźć pasty tahini!).


Jednak pewnego wieczoru, gdy dziatki wreszcie padły i nastał mój czas siedzenia przy komputerze, natknęłam się na przepis Ricka Steina.
Po prostu musiałam zrobić tę keftę!
Trzeba Wam bowiem wiedzieć, że od lat odrzucam zalecenia niektórych dietetyków co do maksymalnej liczby spożywanych w tygodniu jaj i u mnie jest ona wielokrotnie wyższa. A jeszcze jeśli przygotowuję z nich dania, w których rozpływające się ciepłe żółtko nadaje smaku reszcie składników, to jestem w kulinarnym niebie.
Takiego sposobu jeszcze nie próbowałam. Przyznam, że troszkę to żółtko ginie w pomidorowym sosie, ale za to pieczone w nim jajko jest o wiele delikatniejsze niż na przykład sadzone. Dla miłośniczki jajek w koszulkach jaką jestem, poniższa forma przyrządzania jest idealna.
No i mięso z płynnym żółtkiem jest naprawdę świetne.


Potrawa jest bardzo prosta i typowa. Jej liczne odmiany różną się sposobem doprawiania i rodzajem użytego mięsa. Wystarczyłoby chociażby zamienić kumin na oregano i otrzymamy danie kuchni włoskiej ;)


Tym razem jednak prawie niczego nie zmieniałam. Jest dobre takie jakie jest. I te jajka!


Przepis bierze udział w akcji Smaki Afryki

Anka



Składniki:

pulpeciki:
500 g mielonej wołowiny
mały pęczek natki pietruszki drobno posiekanej
1 płaska łyżeczka mielonego kuminu
½ łyżeczki mielonej ostrej papryki
sól, pieprz

sos:
1 spora cebula
2 ząbki czosnku
2 puszki pomidorów lub ok. 1kg świeżych pomidorów, obranych ze skórki, wypestkowanych i pokrojonych
½-1 łyżeczki kuminu
½ łyżeczki mielonej papryki
½ łyżeczki suszonych płatków chili
sól, pieprz

dodatkowo:
4 jajka
świeża kolendra, posiekana
oliwa do smażenia

[Listonic]

Sposób przygotowania:

Najpierw pulpeciki. Sprawa jest banalna, mieszam wszystkie składniki, formuję niewielkie kulki (wyjdzie ich trochę ponad dwadzieścia) i obsmażam z każdej strony.
Zdejmuję z patelni na talerz i odstawiam.

Na tę samą patelnię wrzucam drobno posiekaną cebulę i smażę kilka minut. Przyprawy lubię wsypywać na etapie smażenia, więc od razu dodaję kumin, paprykę i chili oraz trochę soli i pieprz.
Kiedy cebula już porządnie zmięknie (powiedzmy, że zajmuje to około 10 minut) dodaję drobno posiekany czosnek, smażę około minuty i wreszcie dokładam pomidory. Gotuję pod przykryciem na małym ogniu około kwadransa.
Jeśli pomidory są zbyt kwaśne dodaję odrobinę cukru, ale bardzo uważam z ilością. Potrawa nie ma być słodka, cukier ma tylko przełamać kwaśny smak pomidorów (jeśli jest taka potrzeba).

Do sosu dodaję obsmażone pulpeciki i dalej duszę pod przykryciem. Tu nieco rozmijam się z autorką przepisu, bo ja obsmażam mięsne kulki bardzo krótko i potem wolę je dogotować w sosie, więc zajmie mi to jeszcze jakiś kwadrans do dwudziestu minut. Sprawdzam czy nie trzeba jeszcze doprawić solą lub pieprzem.

Przekładam danie z patelni do płaskiego naczynia żaroodpornego. Przesuwam pulpeciki tak, żeby powstały cztery wolne miejsca i wybijam w zagłębienia jajka.

Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 10 minut. Białko ma być ścięte, a żółtko płynne.

Posypuję posiekaną kolendrą i podaję na przykład z pieczywem lub z ryżem.

Pyszne!

17 komentarzy:

  1. Uwielbiam takie dania. Jest fantastyczne. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajne danie!!
    Moje skojarzenie jest takie, że jakby zrezygnować z pulpecików to wyszłoby danie podobne do meksykańskich huevos rancheros;-) Generalnie fajny jest taki sposób serwowania.
    Sprawdza się on też w gęstych sosach na bazie szpinaku.
    Pozdrawiam;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. No to ja robiłam coś podobnego, tylko jarskie i to się nazywa szakszuka. Trzeba przyznać, ze kolorek jest prawdziwie letni!

    OdpowiedzUsuń
  4. Od dawna nęci mnie ten przepis, więc fajnie, że go przetestowałaś pierwsza... A pastę tahini znajdziesz w arabskich sklepikach, np. na Hożej niedaleko Marszałkowskiej albo nieco dalej, na Hożej nieopodal kościoła, blisko Emilii Plater.

    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wyglada przepysznie. Zapisuje do wyprobowania :)

    OdpowiedzUsuń
  6. To ja się dopisuję do Majki. Twoja dzisiejsza propozycja wygląda przepysznie. Zapisuję do wypróbowania. Przy okazji spróbuję także wersje podane w komentarzach:) Pzdr Aniado

    OdpowiedzUsuń
  7. rewelacyjnie to wygląda!

    OdpowiedzUsuń
  8. Wyglada pysznie!
    A pastę tahine robi sie prosto, podaję link do przepisu:
    http://wwwpysznejedzonko.blox.pl/2010/05/Pasta-tahina.html#ListaKomentarzy
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Wow, jak pięknie i smacznie wygląda! Ja też jem dużo jajek hihi;)

    OdpowiedzUsuń
  10. ło matko w tych upałach smazyć gotować i potem zapiekać ?a moje pasibrzuchy połkneły by to w trymiga ? nie nie piszę się na to teraz - jesienią i owszem :-)

    zmorka

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawe czy na mundialu im dają :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Dziękuję Wam za komentarze :)
    Przy takich daniach bardzo lubię fakt, że z podobnych składników można zrobić tyle różnych dań. Wystarczy inaczej przyprawić, dodać coś nowego i już na talerzu ląduje zupełnie nowa potrawa :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Masz racje, mysle, ze warto sprobowac, bo za kazdym razem, jak zabieram sie za cos z kuchni afrykanskiej, rezultat jest oszalamiajacy i smak zupelnie nowy, dzieki miedzy innymi takim polaczeniom. Na pewno sprobuje!

    OdpowiedzUsuń
  14. Zaglądając przy okazji skomentuje i ten wypróbowany przeze mnie przepis. Ta kefta jest wyśmienita. Podmieniłam mięso na kurczaka bo tylko takie u mnie w domu jest jadane ale wyszło rewelacyjnie a te jajka mmm! 10/10 :-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo fajne przepsiki, jest okazja poznać afrykańskie smaki

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetna strona, jestem zadowolony, że tutaj trafiłem.

    OdpowiedzUsuń
  17. Śmieszna nazwa, ale wygląda pysznie

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails
/*Google anatytics */